Motto: "Hranice niesú korzo, aby sa tu volakdo prechádzal!"
Gustáv Husák

Tato stránka je určena pro ty co pociťují lehké mrazení v zádech a zvláštní, obtížně definovatelný pocit vždy, když se ocitnou poblíž státní hranice, obzvláště pak po překročení nezaměnitelně vykáceného pruhu lesa se zbytky ostnatých drátů.

Ale je samozřejmě i pro ty (zvlášť později narozené), kterým slova jako Železná opona, ŽTZ signálka už nic neříkají.

Martin Berka, opona@lahvista.cz

PROLOG.

Když jsem se chystal na přípravu této stránky, přemýšlel jsem, zda je lepší několik let shromažďovat materiály a dosáhnout takřka encyklopedické přesnosti nebo postupně na stránku přidávat nové a nové poznatky, případně opravovat omyly a chyby. Moje vrozená netrpělivosti vyhrála. Nechť tedy laskavý čtenář promine případné nalezené nepřesnosti. Může na ně reagovat emailem na opona@lahvista.cz. Rád se budu těmito podněty zabývat.

Vzhledem k tomu, že velkou část informací jsem získával pomocí interwievováni (kruci, to je slovo!) pamětníků, nelze vyloučit jisté nepřesnosti vzniklé odstupem času i přirozenou lidskou vlastností "upravovat" některé události ku prospěchu svému…

Ještě poznámka, nevěřili byste, jak je obtížné získat od bývalých Péesáků (příslušníků Pohraniční stráže) i jen technické informace o ŽTS, byť již uplynulo téměř 10 let! od pádu "lihově demokratického zřízení".

pokračování - po válce

(c) Ing. Martin Berka 2001-2002

Toto znamená, že zde uvedené informace je možno libovolně používat, jen potud, pokud nebudou využity k výdělečné činnosti, jako v případě nedávno vydané knihy na toto téma viz níže. Očekávám od autorů přiměřenou satisfaktci, a to minimálně velkou láhev dobré pálenky!!! ("Železná opona, česko-bavorská hranice 1948-1989", Tomáš a Alena Jílkovi, Vydala Západočeská univerzita Plzeň 2002)